KALORİFER TESİSATI

KALORİFER TESİSATI
KALORİFER TESİSATI. hizmetler

Kalorifer tesisatı bakımı çok önemlidir. Çünkü kalorifer sistemleri ısıtma konusunda en bilindik yöntemler arasında yaygın olarak kullanılan bir biçimdedir. Kaloriferler binaların tamamının ısıtılması için kullanılan düzenekler şeklinde tasarlanmıştır. Kalorifer sistemlerinde özellik olarak bir çeşit yakıt ile kalorifer kazanı dediğimiz  yapılarda yakılması sonucu ve daha sonra ortaya çıkan ısı boru sistemleriyle ısıtılmak istenilen yerlere taşınarak ısının yayılımı sağlanmaktadır.

 

Sıcak su ile çalışan bu sistemler günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir kalorifer kazanı, boru sistemi ve radyatörlerden oluşur. Çalıştırılması durumunda meydana gelen sıcak sulu kalorifer düzenekleri, ısıyı en düzgün biçimde odaya dağıtabilen sistem yapılarına sahiptirler. Kalorifer kazanında su ısıtılabildiği gibi, bir motor yardımıyla boru sistemine iletilir. Bunun sonucunda borularda dolaşan sıcak su radyatörlere kadar hızlı bir şekilde ulaşır ve ısınan radyatörler de odayı ısıtır.

 

Sıcak hava kalorifer sistemi, bulunan ortamın ısıtılması ve radyatörlere düzgün bir biçimde dağıtılması mantığına dayanan kalorifer sistemleridir. Bu nedenledir ki kalorifer tesisatı düzgün bir biçimde olmak zorundadır.  Hava bir kazan dairesinde yakıt yanması sonucu özel kalıp fırınlarda ısıtılmaktadır. Daha sonraki aşamada büyük vantilatörler aracılığı ile borular kullanılarak bütün binaya yayılımı sağlanır.

 

Sıcak hava kalorifer sistemleri verim konusunda su kullanılan kaloriferler kadar iyi çalışmasa da küçük ölçekli binaların ısıtılmasında hızlı ve etkili bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Sıcak su kaloriferlerinin daha çok tercih edilmesinin sebebi ısıtma konusunda genelde çok daha başarılı olmalarıdır. Kalorifer tesisatı maliyetleri bu nedenledir ki diğer sistemlere göre daha uygundur.

 

Kalorifer sistemi kurulurken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi doğru bir ısınma sağlayabilmek için radyatörlerin doğru şekilde tesisata yerleştirilmiş olmasıdır. Doğru yerleştirilmeyen radyatörler bir kazanın çalışma gücü gözetmeksizin doğru ısıyı üretemezse verim sağlanamaz. Kalorifer peteklerinin konumlandırılmasında öncelikli olarak belirgin özelliklerde ilk göze çarpan havanın dışarıya kaçabileceği yerler tercih edilir. Gerekirse kalorifer petekleri bu yerlere göre konumlandırılır. Çok farklı şekillerde ve yerlerde kalorifer petekleri yerleştirilebildiği gibi Özellikle banyo ve tuvaletlere özel tasarımlar sürekli olarak yapılmaktadır. Kalorifer sistemi kurarken en doğru yerleşimi yapabilmek için işi bilen kalorifer tesisatı konusunda deneyimli bir firmayla çalışmanın önemi bariz farklar yaratmaktadır.

 

 

Emir yapı tesisat olarak zamanın ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak özel   ve  tüzel kişilere daima bulunduğumuz sektörde en iyi ve güvenilir hizmeti sunmayı ilke edinmişizdir. Kaliteli bir hizmet almak istemeniz durumunda daima hazır bulunduğumuz garantisini vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek detayları konuşabiliriz. İyi günlerde  görüşmek dileğiyle…

Content Protection by DMCA.com